Terapia manualna
Terapia manualna stanowi jedną z najczęściej wykorzystywanych metod w fizjoterapii. Są to techniki pracy z ciałem, które mają na celu zredukowanie dolegliwości i poprawę mobilności. Całe postępowanie w terapii manualnej ustalane jest indywidualnie przez doświadczonego fizjoterapeutę, który dobiera sposób działania na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem.
Na czym polega terapia manualna?
Terapia manualna polega na precyzyjnym i indywidualnym podejściu do problemów pacjenta. Terapeuta, używając rąk, ocenia ruchomość stawów, napięcie mięśni oraz elastyczność tkanek, a następnie stosuje odpowiednie techniki, aby przywrócić prawidłową funkcję narządów ruchu. Celem terapii jest zmniejszenie bólu, poprawa zakresu ruchu oraz przywrócenie pełnej sprawności fizycznej.
W terapii manualnej wykorzystuje się takie techniki, jak:
- mobilizacje: polegają na delikatnym poruszaniu stawami w ich fizjologicznym zakresie ruchu oraz manipulacji, gdzie terapeuta wykonuje szybkie, kontrolowane ruchy w celu odblokowania stawów;
- trakcje: oddalanie od siebie powierzchni stawowych;
- neuromobilizacje: usprawnienie elastyczności i ruchomości układu nerwowego poprzez techniki bezpośrednie;
- terapie mięśniowo-powięziowe: głęboka praca z ciałem, uciskanie i manipulowanie wrażliwych obszarów tkanki mięśniowej.
Terapia manualna – jakie są wskazania?
Wśród wskazań do wykonania terapii manualnej, wyróżniamy:
- dyskopatie;
- rwę kulszową;
- rwę udową, ramienną;
- bóle przeciążeniowe;
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa;
- częste bóle głowy bez określonej przyczyny.
Do terapii manualnej nie trzeba się specjalnie przygotowywać, zazwyczaj zabieg poprzedzony jest wywiadem oraz badaniem palpacyjnym w celu ustalenia nasilenia oraz przyczyny dolegliwości. Na podstawie wywiadu specjalista decyduje o dobraniu odpowiednich technik i przeprowadza zabieg.
Terapia manualna jest przeznaczona dla osób z różnorodnymi problemami układu ruchu, takimi jak bóle kręgosłupa, sztywność stawów, urazy sportowe, przewlekłe bóle mięśniowe, a także w przypadkach dysfunkcji neurologicznych. Jest to skuteczna metoda leczenia dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa, napięciowymi bólami głowy, zespołem bolesnego barku, czy rwy kulszowej. Terapia manualna jest także rekomendowana dla pacjentów po operacjach ortopedycznych, aby wspomóc proces rehabilitacji i szybciej przywrócić pełną sprawność.
Czy są jakieś przeciwwskazania?
Terapia manualna stanowi jedną z najbezpieczniejszych metod fizjoterapii, jednak specjalista może zdecydować, że nie wykona zabiegu lub przełoży wizytę w przypadku:
- aktywnych procesów chorobowych toczących się na obszarach, na których ma być wykonany zabieg;
- świeżych urazów;
- stanów zapalnych stawów;
- zaburzeń ogólnoustrojowych;
- niewydolności krążka mózgowego.
Centrum Medyczne na Pradze Północ przy ulicy Wileńskiej to miejsce, w którym można skorzystać z profesjonalnej terapii manualnej w Warszawie.